MENU
Aktualności
Władze
Zespoły instruktorskie
Jednostki
Bohater
Baza
Propozycje programowe
Rozkazy
Do pobrania
Kontakt i dane
1% DLA HUFCA
1%

Aktualności

Krąg Starszyzny Harcerskiej i Seniorów" Żurawie" w Kaliszu29.04.2014
W dniu 8 kwietnia 2014 roku "harcerki-seniorki" spotkały się na przedświątecznej zbiórce w siedzibie Hufca ZHP im ks Stanisława Piotrowskiego w Kaliszu. W podniosłej atmosferze wspominano hm. Mieczysławę Kulczyńską /1916-1997/ - Druhnę "Winię", jak ją popularnie nazywano.

Winia odcisnęła na instruktorach /już też seniorach/ pewne piętno, piętno dobroci i mądrości. Jej bezsprzecznie instruktorski talent towarzyszył pokoleniom harcerzy i instruktorów zawsze, gdy stawało się przed dylematem wychowawczym, gdy trzeba było dobrej rady. Już jako 14-letnia dziewczyna w 1930 roku zgromadziła wokół siebie kilkadziesiąt harcerek, tworząc drużynę o nazwie "Żurawie" przy Szkole Powszechnej Nr 5 w Kaliszu.

Mieczysława z domu Nowakiewiczówna, imponowała nietuzinkowymi pomysłami, poświęceniem dla innych oraz niezawodnością. To te cechy pozwoliły jej na udział w Powstaniu Warszawskim, na bohaterskie czyny w dalekiej Kłajpedzie po przymusowej wywózce z kraju, na wychowywanie dziecka wziętego z sierocińca, na służenie zawsze i wszystkim. Winia przywdziewała harcerski mundur przez 70 lat, zgodnie z jej wolą stał się także ostatnim jej ubraniem; w mundurze wyruszyła na "Wieczną Wartę".

W tej atmosferze pełnej dobrych harcerskich wspomnień, podjęta została poważna decyzja. Postanowiono przyjąć nową nazwę naszego kręgu seniorek, która brzmi: Krąg Starszyzny Harcerskiej i Seniorów "Żurawie" w Kaliszu. To postanowienie, to hołd żyjących instruktorów-seniorów dla druhny Wini, jak i dla wszystkich kaliskich instruktorów harcerskich, których nie ma już wśród nas.
Samotnie dookoła świata20.04.2014
W środę 17.04, w siedzibie komendy Hufca ZHP w Kaliszu odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu “Pasja na Życie”. Przewodniczył mu dh. Bartłomiej Czarciński, najmłodszy kapitan jachtowy w Polsce.

Druh Czarciński opowiadał o swoich pasjach, przygodach i planach na przyszłość. Na koncie ma już przebytych 40 000 mil, w tym 15 000 po oceanach. Obecnie planuje samodzielnie, bez zawijania do portu, opłynąć glob na jachcie własnej konstrukcji. Bartek do wyprawy przygotowuje się już od kilku lat. Na spotkaniu relacjonował także swój próbny rejs po Bałtyku, podczas którego testował m.in. jak długo może spać bez obaw o kolizję z innym statkiem, czy łódź może sama płynąć, itp… Ze swojej pasji, którą rozwinął w ogromnym stopniu dzięki harcerstwu, uczynił sposób na życie.

Zapraszamy na kolejne spotkanie z dh. Szymonem Wawrzyniakiem, które odbędzie się 30.04 w siedzibie Hufca ZHP Kalisz (ul. Legionów 42), o godzinie 17.00. Dh. Szymon opowie o speleologii – turystyce niekonwencjonalnej, którą zajmuje się w wolnych chwilach.
Pasja na życie18.04.2014
Od 26.03 do 23.06 nasz Hufiec realizuje kolejne zadanie publiczne wspierane finansowo przez Miasto Kalisz . W ramach ,,PASJI NA ŻYCIE” zrobimy m.in.: zajęcia warsztatowe „Żeglarstwo-mój sposób jak połączyć pracę z pasją” Rajd UFO-logiczny, zajęcia warsztatowe „Sport to nie tylko zdrowie, to sposób na życie” (wspinaczka na sztucznej ścianie). Rajd ,,Pogoń ulicami Kalisza”, Zajęcia warsztatowe „Nauka to wcale nie nuda, to niesamowita przygoda”, w podsumowaniu opracowanie przez uczestników turnieju wiedzy, zajęcia warsztatowe „Turystyka – przygoda czeka za rogiem”. Podsumowaniem będzie Rajd o Puchar Komendanta Hufca, a pod koniec projektu odbędzie się spływ kajakowy (rzeka Warta) dla uczestników projektu.
Olimpiada Zuchowa18.04.2014
W sobotni poranek 29 marca 2014 r. siedem kaliskich gromad zuchowych przybyło do Szkoły Podstawowej nr 18 w Kaliszu, aby wziąć udział w Olimpiadzie Zuchowej Hufca ZHP Kalisz.

Imprezę rozpoczął krótki apel, podczas którego uczestników powitała namiestnik gromad zuchowych phm. Anna Błaszczyk oraz prowadząca Barbara Sibińska, a także omówiono zasady rywalizacji. Następnie zuchy zostały podzielone na 5 grup zadaniowych. Z nich uformowano z kolei rzędy do poszczególnych wyścigów. Rywalizacja przebiegała bardzo sprawnie, wszyscy z dużym zapałem podchodzili do wyznaczonych zadań i z zaangażowaniem uczestniczyli w sportowej rywalizacji. Wyścigi rzędów odbywały się z różnymi przyborami: szarfami, płotkami, piłkami oraz ringo.
Zawodnicy musieli wykazać się przy tym szybkością oraz zręcznością, a także umiejętnością pracy w zespole. Ich rywalizacji towarzyszył wydatny doping ze strony poszczególnych drużyn oraz obecnych na imprezie rodziców, którzy z zaciekawieniem przyglądali się wysiłkom swoich dzieci.

W trakcie olimpiady znalazł się także czas na poczęstunek oraz wspólne zdjęcie. Na zakończenie organizatorzy wręczyli gromadom dyplomy uczestnictwa oraz podziękowali wszystkim za przybycie i rywalizację w duchu fair play. Imprezę zwieńczyło zawiązanie wspólnego harcerskiego kręgu.

Olimpiada zuchowa została zorganizowana w ramach realizacji projektu „Pasja na życie” dofinansowanego z budżetu Miasta Kalisza.
Pogoń Ulicami Kalisza18.04.2014
Dnia 29.03.2014 r. odbył się rajd Pogoń Ulicami Kalisza - tym razem zorganizowany przez Harcerzy Starszych z 39 KWDH "Krzemień". Uczestnicy zamienili się w detektywów - ich zadaniem było odnalezienie porwanej córki komendanta Hufca. Porywaczem był Kruk - znany kaliski przestępca. Popełnił to przestępstwo, ponieważ komendant hufca nie zgodził się udzielić pożyczki na otworzenie sklepu mięsnego. Rozwiązać zagadkę w pierwszej kolejności udało się 13 KDH "Listowie", którym udało się odbić Anię Ciszewską. II miejsce zajęła 31 WDH "NS", a III miejsce harcerze z 39 KWDH "Krzemień". Serdecznie gratulujemy!

Rajd został zorganizowany w ramach realizowanego projektu ,,Pasja na życie” współfinansowanego przez UM Kalisz.

<< Później 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 Wcześniej >>

Content Management Powered by UTF-8 CuteNews
Design by Murzyn