MENU
Aktualności
Władze
Zespoły instruktorskie
Jednostki
Bohater
Baza
Propozycje programowe
Rozkazy
Galeria
Uchwały i Zarządzenia
Do pobrania
Kontakt i dane
Przydatne strony
Materiały metodyczne
1% DLA HUFCA
1%

Aktualności

Zuchy pamiętają ...02.11.2014

Jak co roku w związku z Świętem Zmarłych i Zaduszkami „Leśne Duszki” z 22 Kaliskiej Gromady Zuchowej zapaliły znicze na grobach tych, którzy odeszli na „Wieczną Wartę”. Na Cmentarzu Dobrzeckim zostały zapalone znicze na grobie śp. hm. Janusza Pertkiewicza i śp. hm. Tadeusza Berczyńskiego oraz pod tablicą pamiątkową, która znajduje się na kościele pod wezwaniem Św. Michała Archanioła w Dobrzecu a poświęcona tym, którzy zginęli za naszą wolność w latach 1918-1920 i 1939-1945.
Harcerze z innych drużyn zapalili znicze na grobach m.in.: ks. hm. Stanisława Piotrowskiego, Haliny Sutarzewicz, dh. Mieczysławy-Wini Kulczyńskiej, pod tablicami upamiętniającymi zamordowanych i poległych w I i II wojnie światowej.
Cześć Ich pamięci !
Zapal Znicz Pamięci26.10.2014
26.10.2014 w samo południe wzięliśmy udział w akcji Radia Merkury: Zapal znicz pamięci 2014 link:
Radio Merukry. Akcję koordynował dh Robert Papuziński, pomogli mu instruktorzy Konrad
Zykowicz, Michał Bratek, HKŻ i 62KDHS "Brzoza".

Zapaliliśmy znicze i złożyliśmy kwiaty pod tablicą upamiętniającą
harcerzy z 1 Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej im Krzysztofa Arciszewskiego
którzy oddali życie w obronie sztandaru hufca ZHP i zostali zamordowani
w Zbrodni Zgierskiej 20 marca 1942 r.

Tablica znajduje się na ścianie Domu Parafialnego Parafii pw Św.Józefa
odsłonięto w dniu 21.03.1998. Napis na tablicy :

,,Harcerze z Drużyny Żeglarskiej im.Krzysztofa Arciszewskiego w Kaliszu
Jerzy AST
Marian Begiert
Edward Goźdź
Zenon Kurasinski
Paweł Sitow
oddali życie w obronie Sztandary Hufca Kaliskiego.
Zostali zamordowani przez hitlerowców w Zgierzu na wiosnę 1942 roku.
Kalisz 1998 ''

Fakt ten potwierdzają karty historii, gdzie znajdujemy bardziej
szczegółowe informacje, dotyczące tego wydarzenia. Otóż w
październiku 1939 roku członkowie Pierwszej Kaliskiej Wodnej Drużyny
Skautów im. K. Arciszewskiego - drużynowy Zenon Kurasiński, przyboczny
Jerzy Ast, Marian Begier z narażaniem życia wynoszą z siedziby Komendy
Hufca, mieszczącej się w tzw. Pałacu biskupim przy Pl. Konstytucji,
sztandar Hufca Kaliskiego ufundowanego w 1937 roku przez Grono Harcerzy z Czasów Walk o Niepodległość na 25 lecie Harcerstwa Kaliskiego.
21.09.1941 r zostali oni aresztowani i 20 marca 1942 roku rozstrzelani w Zgierzu.
Piknik Drogowy22.10.2014
18 października 2014 od 16.00 do 18.00 prowadziliśmy finansowany przez Miasto Kalisz Piknik Drogowy. Impreza odbyła się na ulicy Harcerskiej i związana była z zakończeniem remontów i modernizacji dróg w Kaliszu. W ramach pikniku przygotowane były m.in.: wyścig rowerowy dzieci przedszkolnych i klas 1-3, grochówka, wata cukrowa, malowanie twarzy, zabawy taneczne, mini hokej, przeciąganie liny, konkursy rysunkowe.

Zjazd Nadzwyczajny Hufca04.10.2014
W 4.10.2014 odbył się Zjazd Nadzwyczajny Hufca. Wybraliśmy na nim delegatów na Zjazd Chorągwi Wlkp.: hm. Zygmunta Reszela i pwd. Michała Bratka. Na Zjeździe odczytano rozkaz specjalny w, którym poinformowano o odejściu z funkcji z-cy komendanta hm. Janusza Sibińskiego. Za 25 lat pełnienia służby podziękowali mu komendanci Mirosław Jurek i Maciej Ciszewski. Obaj przyznali, że oni jak i nasz Hufiec bardzo dużo mu zawdzięczają. Dziękujemy raz jeszcze druhu Januszu za wszystko.
Zlot Seniorów i Starszyzny Harcerskiej02.10.2014
W dniu 26 września 2014 roku na Stanicy Harcerskiej „Grodzisko” w Kaliszu odbył się pierwszy w historii kaliskiego Hufca ZHP Zlot Starszyzny Harcerskiej i Seniorów. Był uroczysty apel, tradycyjna harcerska grochówka, wspomnienia i śpiewy przy ognisku. Idea, która od lat kiełkowała w gronie instruktorek – seniorek kaliskiego ZHP nareszcie nabrała realnych kształtów, a frekwencja - która przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów zlotu – potwierdza dobitnie: harcerstwo, bez względu na wiek i czas to niezapomniana przygoda, która w miarę upływu lat pięknieje jeszcze bardziej. Na zaproszenie organizatorów stawiło się liczne grono gości, wśród których - poza seniorami i harcerzami starszymi - nie zabrakło przedstawicieli kaliskiego samorządu z wiceprezydentem Jackiem Konopką na czele i hm Pawła Napieralskiego, przewodniczącego Kręgów Starszyzny Harcerskiej i Seniorów w Wielkopolsce. Nie zawiedli też byli prezydenci miasta przez lata zaangażowani w budowanie i rozwój harcerskich struktur w Kaliszu: Andrzej Spychalski, Zbigniew Włodarek oraz Mirosław Jurek, długoletni komendant kaliskiego hufca. Ale to, co szczególnie ucieszyło organizatorów to liczna obecność tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z harcerstwem, a dzięki którym popołudnie spędzone w „Grodzisku” przerodziło się w prawdziwe spotkanie pokoleń.

O Zlocie Seniorów i Starszyzny Harcerskiej w Seniorze

<< Później 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 Wcześniej >>

Content Management Powered by UTF-8 CuteNews
zhp.pl