Betlejemskie Światło Pokoju

W niedzielę, 24 grudnia podczas mszy św. o godz. 11.30 zuchy i harcerze z 23 Kaliskiej Drużyny Zuchów i Harcerzy wraz z drużynową phm. Katarzyną Sibińską uroczyście przekazali Betlejemskie Światło Pokoju do Parafii pw. Podniesienia Krzyża Świętego w Kaliszu-Szczypiornie. Z kolei o godzinie 12 Światło trafiło do Kościoła Garnizonowego. W trakcie uroczystego przekazania na ręce proboszcza ks. Jarosława Kołodziejczaka oraz ks. kapelana płk. Tadeusza Pałuski, zapoznano wiernych z tegorocznym przesłaniem Betlejemskiego Światła Pokoju, które brzmi: „W Tobie jest światło”.

W przesłaniu czytamy: „Zmotywowani słowami papieża Franciszka „Idź i głoś” podejmujemy wyzwanie zaniesienia Betlejemskiego Światła do wszystkich, którzy pragną przeżyć bożonarodzeniową radość. Rozpalajmy w innych światło, które jest w nas, by ludzie, którzy są zorientowani na światło, nie wierzyli w ciemność, ale w jasność dnia; by nie ulegali nocy, ale mieli nadzieję na jutrzenkę; by nie ugięli się przed złem i zawsze ufali w nieskończone możliwości dobra. Wpatrzeni w blask tego światła otwierajmy nasze serca, otwierajmy nasze drzwi, spójrzmy przez okna naszych domów, szkół, kościołów, urzędów i nie odwracajmy naszych dłoni od drugiego człowieka, który jest w potrzebie, od biedy i nieszczęścia. Nadszedł czas, aby przesłanie z Betlejem dotarło do wszystkich z nową mocą, bowiem współczesny człowiek i świat potrzebuje tego Światła. Niech wrażliwość i przyzwoitość kierują naszym postępowaniem. Niech spełnią się prośby o pomoc dla ubogich, o dach nad głową dla bezdomnych, o bezpieczeństwo dla rodzin, o dobre wychowanie i wykształcenie młodego pokolenia.”

Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy czy w przekazywaniu Betlejemskiego Światła Pokoju od 1991 r. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety.

Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.

 

Tekst: hm. Janusz Sibiński

Zdjęcia: hm. Janusz Sibiński i hm. Maciej Ciszewski

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.