Obchody Setnej Rocznicy Święta Niepodległości

W dniu 11 Listopada 2018r. w całym kraju obchodzono Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości po 123 latach niewoli Narodu Polskiego.

W tak wyjątkowych obchodach nie mogło zabraknąć również Harcerzy Hufca Kalisz.

KALISZ:

Pod Kaliskim Ratuszem jak co roku odbyły się uroczystości Miejskie, w których udział wzięli między innymi Harcerze 13 KDH „Listowie” z dh. pwd. Adą Szmyt na czele, 24KDH „Wrzos” pod dowództwem dh. Aleksandra Bogus, 36 KDH „Orły” z dh. phm. Piotrem Gutowskim na czele oraz 62 KDHS „Brzoza” pod dowództwem dh. Marty Olek, Na miejscu byli również przedstawiciele Komendy Hufca w osobach, dh. hm. Bartłomieja Sobieszczańskiego, dh phm. Konrada Zykowicza oraz dh. pwd. Adriana Zachera. Harcerze złożyli kwiaty pod tablica pamiątkową usytuowaną na ścianie ratusza upamiętniającą niewinne ofiary obu światowych konfliktów zbrojnych.

Pod siedzibą Starostwa Powiatowego w Kaliszu odbywały się powiatowe obchody Święta Niepodległości, których punktem kulminacyjnym była rekonstrukcja zdobycia pałacu gubernatorskiego, w której udział wzięli na zaproszenie Ostrowskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych 155 Pułku Piechoty Harcerze Hufca Ziemi Kaliskiej oraz Szczepu ZHP „GRANICA” im. Powstańców Wielkopolskich w Nowych Skalmierzycach pod dowództwem dh. pwd. Łukasza Kosteckiego.

Wodniacy z HKŻ Odkrywca pod dowództwem dr. pwd. Roberta Papuzińskiego zorganizowali spływ Prosną w Kaliszu dla uczczenia stulecia Niepodległości Polski. Chętnych do udziału w tym wydarzeniu nie brakowało. Uczestnicy zabrali ze sobą biało-czerwone flagi i przepłynęli od przystani do mostu kolejowego i z powrotem. Przed startem odśpiewano wspólnie hymn narodowy, Spływa zakończyło spotkanie przy muzyce i poczęstunku.

PLESZEW:

W Pleszewskich obchodach Święta niepodległości nie mogło zabraknąć również Związku Drużyn ZHP w Pleszewie im. Antoniego Rymarczyka

NOWE SKALMIERZYCE:

W Nowych Skalmierzycach w obchodach Setnej rocznicy odzyskania niepodległości udział wzięli harcerze i instruktorzy Szczepu ZHP „GRANICA” im. Powstańców Wielkopolskich w Nowych Skalmierzycach, gdzie całością uroczystości dowodziła zastępca Szefa Zespołu Reprezentacyjnego Szczepu dh. Marcelina Wdowczyk. W Nowoskalmierzyckich uroczystościach brał również udział Komendant Hufca Kalisz dh. hm. Marian Maćkowiak.

SKALMIERZYCE

Na zaproszenie proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej Sanktuarium Matki Bożej Skalmierzyckiej w Mszy świętej za ojczyznę udział wzięli harcerze Zespołu Reprezentacyjnego Szczepu ZHP „GRANICA” im. Powstańców Wielkopolskich w Nowych Skalmierzycach wystawiając poczet flagowy pod dowództwem dh. Mateusza Sośnickiego. Był to szczególny zaszczyt z uwagi na poświęcenie w tym dniu Flagi Rzeczpospolitej Polskiej przekazanej Sanktuarium przez Prezydenta RP pana Andrzeja Dudę.

 

Tak oto harcerze i instruktorzy Hufca Kalisz w radosny i godny sposób uczcili to niezwykłe wydarzenie. W tym dniu do wszystkich z nas w szczególności trafiły słowa Hymnu, „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy My żyjemy”