Szlakiem Powstańców Wilekopolskich

W tym roku mija  95 rocznica zwycięskiego zakończenia Powstania Wielkopolskiego, z tej okazji harcerze ze Szczepu im. Powstańców Wielkopolskich z Nowych Skalmierzyc zorganizowali Rajdo-Biwak o tej tematyce. Na rajdo-biwak „Szlakiem Powstańców Wielkopolskich” przybyło wiele patroli z całego województwa, a mianowicie z Ostrowa Wielkopolskiego, Kalisza, Kępna, Pleszewa, Leszna, Poznania i Mikstatu. W piątek wzięliśmy udział w dyskusji patriotycznej do której wstęp wygłosił wicestarosta powiatu ostrowskiego Tomasz Ławniczak. Podczas niej rozmawialiśmy o przyczynach, przebiegu i skutkach powstania, a także dowiedzieliśmy się, w jakich warunkach żyli mieszkańcy zaboru pruskiego. W sobotę na terenie gminy i odbyła się gra. Druhny i Druhowie mogli przetestować swoje umiejętności m. in. ze strzelectwa, łączności, pierwszej pomocy, gwary oraz orientacji w terenie. Po obiedzie reprezentacje patroli i organizatorów oraz miejscowego Komitetu pamięci Powstania Wlkp na cmentarzach w Skalmierzycach i Nowych Skalmierzycach na grobach powstańców oznaczonych kopią wielkopolskiego krzyża powstańczego oddali hołd i złożyli wiązanki kwiatów.  Po południu poszliśmy pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich, by i w tym miejscu złożyć wiązanki i oddać hołd żołnierzom. Rajd podsumowaliśmy w sali kinowej gdzie odbyło się wręczenie nagród oraz występy artystyczne.