XI Rajdo-Biwak „Szlakiem Powstańców Wielkopolskich”

W dniach 24-26 lutego w Nowych Skalmierzycach odbyła się po raz jedenasty wielka, klimatyczna i historyczna impreza harcerska: Rajdo-Biwak „Szlakiem Powstańców Wielkopolskich”.
Wydarzenie to od lat przyciąga liczne zastępy harcerzy, a impreza sama w sobie od swojej pierwszej edycji w 2006r. osiąga status imprezy ogólnopolskiej. W tym roku udział w Rajdo-Biwaku wzięło 120 harcerzy z województw Wielkopolskiego, Opolskiego i Dolnośląskiego.
Harcerze biorący udział w XI edycji tej imprezy, już pierwszego dnia przenieśli się w czasie do roku 1918 gdzie po wejściu do hotelu zobaczyć mogli plakaty zawiadamiające o przyjeździe samego Ignacego Jana Paderewskiego i nawołujące do licznego przywitania tego wielkiego Polskiego patrioty na dworcu w NeuSkalimiershütz. Każdy z przybyłych otrzymał również bilet wstępu na koncert Ignacego Paderewskiego, który odbyć miał się na sali w skalmierzyckim domu katechetycznym. Tak rozpoczęła się powstańcza przygoda dla przybyłych rekrutów.

W piątkowy wieczór wszyscy w stylizowanych epokowych strojach wieczorowych udali się na dworzec gdzie przybył sam wielki pianista, którego przywitali gromkimi brawami i oklaskami, nie obeszło się bez wiwatów na cześć Ignacego Jana Paderewskiego, ale też bez problemów, które sprawiała obstawa Pruskiego Garnizonu Dworcowego.

Po tak wspaniałym przywitaniu przybyły wygłosił swoją przemowę do ludności Wielkopolski, po czym wszyscy udali się do domu katechetycznego w Skalmierzycach, gdzie czekał na wszystkich poczęstunek oraz możliwość zatańczenia poloneza na sam początek balu. Sam koncert był tylko pretekstem do spotkania Paderewskiego z lokalnym dowództwem Straży Ludowej i przygotowaniem planu do wyzwolenia Ziem Skalmierzyckich.

Następnego dnia do pokoi hotelowych zapukały patrole niemieckie wręczające wszystkim wezwania na komisariat pruski. Wezwania były związane z manifestacją i spotkaniem z I.J.Paderewskim, podczas przesłuchania okazało się, że nie można przebywać po tej stronie granicy, bez ważnych niemieckich dokumentów i pokierowano ich do ratusza miejskiego, gdzie okazało się, że uzyskać takie dokumenty wcale nie jest łatwo. Na szczęście na miejscu już byli zakonspirowani powstańcy, którzy przekazywali informację o niezwykle utalentowanym kopiście, który perfekcyjnie fałszuje pruskie dokumenty. W trakcie swojej podróży po miasteczku rekruci dowiadywali się o łączniku zatrzymanym na komisariacie, o rozkazach i informacjach, które próbował przemycić przez granicę do dowódców sił powstańczych. Ostatecznie młodzi powstańcy trafiają do obozu szkoleniowego, gdzie przechodzą wstępne szkolenie i dowiadywą się o ważnych informacjach, w tym o magazynie broni należącej do garnizonu Armii Pruskiej wyładowanej i przechowywanej w budynku dworca kolejowego. Wspólnie z głównym dowództwem po uprzednim połączeniu się w plutony opracowywali plan zdobycia całego garnizonu wraz z bronią. Po szturmie na budynek dworca, powstanie na terenie Skalmierzyc Nowych zakończyło się sukcesem.

W ten oto sposób zakończyła się część fabularna imprezy, ale to nie koniec atrakcji przygotowanych przez organizatorów.

W sobotnie popołudnie przybyli harcerze zasiedli przy obrzędowym świecowisku, po którym udali się pod pomnik Powstańców Wielkopolskich aby oddać im cześć. Po krótkim apelu oraz złożeniu zniczy odbył się uroczysty przemarsz od Sali Widowiskowej „Stare Kino” w Nowych Skalmierzycach, gdzie odbyła się uroczysta Gala Paderewskiego i rozdanie statuetek „Profil Paderewskiego”. Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście: burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Pani Bożena Budzik;Kierownik Referatu Kultury, Sportu i promocji Gminy Pan Aleksander Liebert;komendant Chorągwi Wielkopolskiej ZHP hm. Tomasz Kujaczyńskioraz komendant Hufca Kalisz ZHP hm. Marian Maćkowiak. Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym magazynu internetowego Na Tropie oraz było współfinansowane przez Gminę Nowe Skalmierzyce. Po krótkim wystąpieniu Pani Burmistrz, komendanta chorągwi oraz obejrzeniu filmu obrazującego wydarzenia z Powstania Wielkopolskiego wręczono stylizowane pierwsze statuetki „Profil Paderewskiego”: Kategoria I – Najlepsze zadanie przedrajdowe; Kategoria II – Mistrzowie współpracy; Kategoria III – Najchytrzejsi z chytrych; Kategoria IV – Najlepszy strój; Kategoria V – Zwycięzcy XI edycji Rajdo-Biwaku. Zwycięzcami okazał się patrol z 7 DW z Ostrowa Wielkopolskiego. Galę Prowadzili: Marcelina Wdowczyk i Olgierd Nowak. Zwieńczeniem Gali była niespodzianka! Koncert Poznańskiego zespołu Śnię w ziołach.

Imprezę zorganizowali harcerze Szczepu ZHP „Granica” im. Powstańców Wielkopolskich w Nowych Skalmierzycach. Z roku na rok przybywa uczestników chcących wziąć udział w tej żywej lekcji historii. Na początku uczestniczyły w nim tylko drużyny szczepu oraz zaprzyjaźnione drużyny z hufca, z czasem jednak impreza rozrosła się i obecnie cieszy się popularnością nie tylko w województwie, ale i poza nim.

Wydarzenia o takim charakterze organizowane przez ZHP mają na celu wychowanie kolejnych pokoleń w duchu patriotycznym przez ukazanie historii Polski nie tylko poprzez naukę, ale także namacalne doświadczenia. W ten sposób łatwiej uświadamiać sobie poświęcenie narodowych bohaterów, a dodatkowo jest to świetna zabawa dla dzieci i młodzieży.

Komenda XIRajdo-Biwaku dziękuje wszystkim harcerzom i harcerką Szczepu Granica za przygotowanie całego przedsięwzięcia. Szczególne podziękowania za pomoc i współpracę składamy Burmistrzowi Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Bożenie Budzik, która objęła patronatem honorowym całą imprezę, Dyrektorowi Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w N. Skalmierzycach p. Teresie Lisiak-Kyci,Dyrektorowi Gimnazjum w N. Skalmierzycach p. Teresie Kiełbik, Proboszczowi Parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Skalmierzycach, Proboczowi Parafii p.w. Bożego Ciała w N. Skalmierzycach, Firmię Piano-Fiks z N. Skalmierzyc, Dyrektorowi Naczelnemu i Kierownikowi Artystycznemu Teatru na Widoku, Policjantom Komisariatu Policji w N. Skalmierzycach oraz Bibliotece Publicznej w N. Skalmierzycach.

Zapraszamy do śledzenia profilu na FB: Rajdo-Biwak

Oraz do przeglądania zdjęć:

dzień pierwszy

dzień drugi

rajd oczami uczesników

gala Paderewskiego

Tekst: Łukasz Kostecki

Korekta: phm. Jakub Nowak