IX Rajdo-biwak „Szlakiem Powstańców Wielkopolskich”

W dniach 17-19 kwietnia 2015 już po raz IX Szczep ZHP im. Powstańców Wielkopolskich w Nowych Skalmierzycach postanowił uczcić wydarzenie mające miejsce 97 lat temu na Wielkopolskich Ziemiach. Mowa o powstaniu, które jako jedne z nielicznych okazało się zwycięskie i po 123 latach uwolniło Wielkopolskę od zaborców.

W tego rocznym <b>IX Rajdo-biwak „Szlakiem Powstańców Wielkopolskich”</b> uczestniczyli harcerze z całego województwa, a dokładnie z Ostrzeszowa, Kalisza, Ostrowa Wlkp., Bolechowa, Poznania, a także patrol z Województwa Dolnośląskiego – Sycowa.
Uczestnicy nocowali w Gimnazjum im. Polskich Noblistów, które na czas biwaku przemienił się w hotel zarządzany przez niemieckiego szefa, a który polska obsługa chciała wyzwolić spod panowania okupanta. Do takiego działania trzeba się było najpierw przygotować, więc w nocy z 17 na 18 kwietnia podczas konspiracyjnego spotkania z dowódcami ustalono plan działania. Misją dla 9 powstańczych oddziałów było m.in. przetransportowanie amunicji do dowództwa, ćwiczenia strzeleckie, wyrobienie fałszywych dokumentów oraz wysadzenie radiostacji. Na trasie pojawiły się także niemieckie patrole, partyzanci i ranni zwiadowcy. Po sobotniej grze w miejscowej sali widowiskowej odbyło się uroczyste podsumowanie. W tym momencie nastąpiło rozstrzygnięcie zwycięzców, wręczenie odznaczeń oraz pamiątkowe zdjęcie.

<b>Gratulujemy najlepszym oddziałom:</b>
-„Kamikadze Boski Wiatr”(oddział z Sycowa), który otrzymał odznaczenie I stopnia
-„Ziemniak”(oddział z 176 PDW), który otrzymał odznaczenie II stopnia
-„Bang Bang i musisz ją mieć”(oddział z Ostrzeszowa), który otrzymał odznaczenie III stopnia

W drugiej części wieczoru oddziały prezentowały zadanie przedrajdowe. Wieczorem odbyło się tradycyjne harcerskie śpiewogranie, a później czas można było spędzać tańcząc, grając w gry planszowe oraz w dalszym ciągu śpiewając.

Chcemy podziękować wszystkim, dzięki którym ta impreza była jeszcze lepsza. W szczególności dziękujemy za wsparcie finansowe Gminie i Miastu Nowe Skalmierzyce oraz Składnicy Harcerskiej Woda Góry Las. Miejscowemu Gimnazjum, za gościnę oraz wielu innym osobom i instytucją.

 

 

 

 

Zdjęcia dostepne w <a href=”https://picasaweb.google.com/108784939936302696014/IXRajdoBiwakSzlakiemPowstancowWielkopolskich?noredirect=1”>galerii. </a>