„Strażacki” biwak 23 Kaliskiej Drużyny Zuchów i Harcerzy

W dniach 26–28 lutego 2016r. odbył się biwak 23 Kaliskiej Drużyny Zuchów i Harcerzy. W imprezie uczestniczyło 19 członków drużyny, a jego komendantką była phm. Katarzyna Sibińska.Przed rozpoczęciem biwaku zuchy i harcerze wzięli udział w uroczystej Drodze Krzyżowej w kościele parafialnym w Szczypiornie. Następnie wszyscy przybyli do Szkoły Podstawowej Nr 23 w Kaliszu, która dzięki życzliwości p. dyrektor Beaty Raczak stanowiła przez kolejne trzy dni ich bazę biwakową.
Motywem przewodnim biwaku było zdobywanie przez zuchy sprawności „Strażaka”. W związku z tym wykonywały one wiele tematycznych zadań podczas zajęć z opiekunami. W sobotnie przedpołudnie odbyło się spotkanie ze strażakami z OSP Sulisławice. Dzieci miały okazję zwiedzić remizę, zapoznać się dokładnie z pracą strażaków, obejrzały także wnętrza i wyposażenie samochodów, poznały funkcję strażackich urządzeń. Największą niespodzianką przygotowaną przez prezesa Ireneusza Lewandowskiego oraz naczelnika Sylwestra Sobczaka, była jednak możliwość wejścia na strażacki podnośnik, z którego uczestnicy biwaku mogli podziwiać dalekie widoki osiedla.
Nie zabrakło również zajęć poświęconych nauce udzielania pierwszej pomocy, czy też czasu na ćwiczenie musztry. Podczas wieczornych śpiewanek przy gitarze biwakowiczów odwiedził ks. proboszcz Jarosław Kołodziejczak. Sobotni pełen wrażeń dzień zakończyło nocne wyjście do parku w Sulisławicach, gdzie w piwnicach zabytkowego dworku troje zuchów złożyło uroczystą Obietnicę Zucha.
Biwak był również okazją do zdobywania przez harcerzy sprawności „Starszy Brat/Starsza Siostra”. W ramach swoich zadań opiekowali się oni wyznaczonymi przez drużynową zuchami oraz pomagali im w codziennych czynnościach.
Biwak zakończył się w niedzielę uroczystym apelem, na którym podsumowano realizację wszystkich zadań, a także wręczono nagrody za udział w konkursach. Miłym akcentem było obdarowanie zuchów przez harcerzy własnoręcznie wykonanymi prezentami z okazji Imienin Zucha.