VII Rajdo-Biwak „Szlakiem Powstańców Wielkopolskich”

W dniach 15-17.02.2013 już po raz siódmy harcerze z całej Wielkopolski zjechali do Nowych Skalmierzyc na krótką lekcje historii dotyczącą Powstania Wielkopolskiego.

Pierwszego dnia po zameldowaniu drużyn wszyscy udaliśmy się na pogadankę, na której dh. hm. Marian Maćkowiak i dh. Piotr Grabarz przybliżyli nam temat Powstania Wielkopolskiego. Aby się bliżej poznać i zintegrować po dyskusji wszyscy uczestniczyliśmy w grach i zabawach.

Następnego dnia rozpoczęło się „prawdziwe powstanie”. Każdy patrol po dotarciu do wyznaczonych punktów musiał wykonać zadania. Na pierwszym punkcie musieli przetransportować broń przez granicę, następnie zostawić ją w magazynie i odebrać apteczkę, aby pomóc rannemu i przewieść go do szpitala. Na kolejnym punkcie można było odpocząć, przed szkoleniem, na którym harcerze uczyli się strzelać, biegać w maskach itp. Ostatnim punktem była gra w „Totem”. O godzinie 18:30 przy Pomniku Powstańców Wlkp. odbył się uroczysty apel pamięci, podczas którego zastępca skarbnika Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Agnieszka Sipka w imieniu pani Burmistrz Bożeny Budzik zapaliła znicz a Komenda VII Rajdobiwaku złożyła wiązankę kwiatów. Na tym apelu poznaliśmy zwycięski patrol – 111 Drużynę Harcerską z Kępna.

Dzięki warsztatom o krótkofalarstwie o naszym rajdzie mogliśmy poinformować innych krótkofalowców z całej Polski. Około godz. 22:00 odbyło się świecowisko podsumowujące rajd.

Rajd odbył się dzięki dofinansowaniu przez G i M Nowe Skalmierzyce.