Warsztaty dla seniorów „Wymarzone Pojutrze”

20 lutego 2018 roku w Kaliszu w siedzibie Komendy Hufca odbyły się niecodzienne warsztaty dla seniorów Kręgu „Żurawie” zorganizowane przez Patrol harcerzy 62 KDHS „Brzoza” jadący na 48. Rajd Arsenał do Warszawy – Warsztaty były jednym z zadań do realizacji w ramach przygotowań do arsenału. Tematem warsztatów było hasło „Wymarzone Pojutrze”
My seniorzy mieliśmy przypomnieć sobie naszą młodość i nasze marzenia na Pojutrze. Odbyła się przysłowiowa burza mózgów i efektem tego miał być plakat. Nasze marzenia miały się skupić wokół 4 obszarów:

  • Rodzina
  • Podwórko
  • Szkoła
  • Zajęcia pozalekcyjne.

Trzeba zaznaczyć, że większość naszych seniorek to byłe nauczycielki.
Wszystkie chciałyśmy założyć rodzinę i mieć dzieci. Nasze podwórka przy domach pełne były dzieci. Jedynym sprzętem były trzepaki i ewentualnie piaskownice. Edukacja odbywała się głównie w szkole. Marzyłyśmy aby te szkoły były jasne, ciepłe i bardziej nowoczesne, a oddziały mniej liczne/czasami przekraczały 40 uczniów/. Marzyłyśmy aby szkoła zapewniała dzieciom rozwój zainteresowań. Nasza organizacja-ZHP starała się w części realizować to zadanie.
Można powiedzieć po latach że szkoły w Kaliszu są czyste, nowoczesne, z salami gimnastycznymi. Oddziały w szkołach podstawowych liczą średnio ok. 20 uczniów. Generalnie liczba dzieci się zmniejszyła. Jest mniej zajęć pozalekcyjnych, a podwórka przy blokach są puste.
Jednocześnie odbywały się warsztaty dla harcerzy „Brzozy”.

Ciekawe było podsumowanie warsztatów. Obie grupy omówiły swoje marzenia. Okazało się, że marzenia związane z rodziną i szkołą są podobne.
Na zakończenie warsztatów seniorzy otrzymali od harcerzy piękne ,własnoręcznie wykonane dyplomy za udział w warsztatach.

hm. Urszula Góral