Wybory 2019 – cisza wyborcza!

 

 

W dniu 13 października 2019r. odbędą się wybory do Sejmu i Senatu RP wobec czego od soboty 12 października 2019r. obowiązuje tzw. Cisza wyborcza.

W związku z tym, iż Związek Harcerstwa Polskiego kształtuje młodych i świadomych obywateli wypada przypomnieć czym jest owa cisza wyborcza, a w związku z bardzo szerokim wykorzystywaniem przez harcerzy mediów społecznościowych zwrócenie uwagi na niektóre zachowania, które mogą zostać ocenione jako jej łamanie.

CISZA WYBORCZA

Cisza wyborcza jest to okres zaczynający się na 24 godziny przed dniem głosowania i trwa do zamknięcia lokali wyborczych. Poniżej przedstawiamy czym są naruszenia ciszy wyborczej a co za tym idzie jak unikać takich sytuacji. Zachęcamy również do zapoznania się z Komunikatem Państwowej Komisji Wyborczej dotyczącym ciszy wyborczej.

 

AGITACJA WYBORCZA

W tym czasie zabroniona jest agitacja wyborcza, czyli publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób. Zabrania się wobec tego zwoływania zgromadzeń,  organizowania pochodów i manifestacji, wygłaszania przemówień politycznych, rozpowszechniania materiałów wyborczych. Agitacją jest również eksponowanie symboli, napisów, znaków kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi w lokalach wyborczych.

Za formę agitacji uznaje się również udostępnianie zdjęć czy plakatów kandydatów, czy komitetów wyborczych, określanie swoich politycznych preferencji, informowanie na kogo się zagłosuje lub zagłosowało, czy nawet klikanie znacznika „Lubię to” pod postami na portalach społecznościowych. Czynności takie zabronione są przez Kodeks Wyborczy pod groźbą kary grzywny.

SONDAŻE WYBORCZE

W czasie ciszy wyborczej zabronione jest podawanie jakichkolwiek informacji o dotyczącej wyników sondaży przedwyborczych. Za naruszenie takiego zakazu grodzi kara grzywny od 500 000 zł (pięciuset tysięcy złotych) do nawet 1.000.000zł (miliona złotych)!

W ostatnich latach co raz bardziej popularne stawało się podawanie do wiadomości publicznej częściowych lub sondażowych wyników głosowania w trakcie ciszy wyborczej w postaci ukrytej np. podając je jako ceny produktów kojarzących się z danymi partiami politycznymi. Również udostępnianie, komentowanie lub kliknięcie znacznika „Lubię to” pod takim postem może być uznane za łamanie ciszy wyborczej.

 

WYBORY

Jeżeli jesteście obywatelami Polskimi, którzy ukończyli 18 lat macie tzw. czynne prawo wyborcze. Możecie głosować i decydować o tym jak przez najbliższe 4 lata będzie wyglądała Polska scena polityczna. Jest to niesamowite wyróżnienie w szczególności dla harcerza móc wziąć udział w tak ważnej dla kraju decyzji. Ale co zrobić aby zagłosować oraz jak wygląda głosowanie od strony technicznej? na te pytania odpowiada Państwowa Komisja Wyborcza w swoich Komunikatach, które przedstawiamy poniżej:

Zachęcamy wszystkich pełnoletnich do wzięcia udziału w głosowaniu, wielu z was na pewno będzie chciało się pochwalić oddanym głosem wobec czego podajemy informację o tym jakich zachowań należy unikać aby nie złamać prawa.

KARTY DO GŁOSOWANIA

Karty do głosowania służą do oddania głosu na wybranego przez siebie kandydata do sejmu. Należy jednak pamiętać, że karty tej nie można wynosić poza lokal wyborczy nawet po to żeby zrobić sobie zdjęcie, kart tych nie można również innej osobie oddawać, sprzedawać, czy też od innych przyjmować czy kupować. Za złamanie tych zasad grozi nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Ważne, jest aby nie fotografować kart do głosowania w szczególności z oddanym głosem. Głosowanie jest tajne i ograniczamy sobie samym swobodę, natomiast opublikowanie takich kart z oddanym głosem może zostać uznane za agitację wyborczą!

ZDJĘCIA Z GŁOSOWANIA

Jak najbardziej zachęcamy do wzięcia udziału w głosowaniu, nie jest zabronione robienie zdjęć i chwalenie się tym, że oddało się głos. Pamiętajmy jednak, aby zdjęć tych nie oznaczać w sposób wskazujący w jaki sposób zagłosowaliśmy (agitacja wyborcza), czy upublicznianie tego jaki głos oddaliśmy czy kogo popieramy. Robienie zdjęć nie powinno również w żaden sposób zakłócać pracy komisji wyborczych. Zachęcajcie go głosowania znajomych, a jeżeli macie wątpliwości i nie wiecie na kogo zagłosować zawsze możecie skorzystać z Latarnika Wyborczego.

Niniejszy wpis powstał na podstawie Komunikatów Państwowej Komisji Wyborczej umieszczonych na portalu Youtube oraz na podstawie Ustawy z dnia 5 stycznia 2011r Kodeks Wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112 z późn. zm.).

Wykorzystano materiały PKW. Grafika wyróżniająca fotolia.com