Bieg Urwisa

Zespoły z 13 kaliskich szkół podstawowych wzięły udział w zorganizowanym przez Komendę Hufca ZHP we współpracy z Wydziałem Spraw Społecznych i Mieszkaniowych kaliskiego Urzędu Miejskiego tegorocznym Biegu Urwisa, który odbył się 10 maja br. w Parku Miejskim. W imprezie zainicjowanej przed kilkoma laty przez b. instruktora phm. Witolda Goździelewskiego uczestniczą uczniowie objęci pomocą pedagogiczną wraz ze swymi opiekunami.

Organizatorzy co roku zaskakują tematyką, osadzając ten specyficzny rajd każdorazowo w innej konwencji. Tym razem impreza przygotowana przez harcerzy z 62 Kaliskiej Drużyny Harcerzy Starszych „Brzoza” odbywała się pod hasłem „Indiana Jones na szlaku”. Na trasie rozmieszczono punkty, na których uczestnicy musieli zmierzyć się z zadaniami nawiązującymi do przygód filmowego bohatera. Było więc poszukiwanie skrzynek z zaszyfrowanymi informacjami o Indianie Jonesie, przebieranie się za tytułową postać, czy też układanie puzzli i dopasowywanie postaci z filmu do wymienionych cech.
Zadania wymagały również wykazania się zręcznością i pomysłowością, a także umiejętnością współpracy w zespole chociażby podczas budowy totemów, pokonywania toru przeszkód wraz z rzucaniem kapeluszem do celu, rozpoznawania smaków, czy też przejścia z zamkniętymi oczami przez linowy labirynt.

Udział w „Biegu Urwisa” to nie tylko dobra zabawa, ale również okazja do działań profilaktycznych aktywizujących uczestników do konstruktywnego pokonywania własnych słabości i rozwijania pozytywnych relacji rówieśniczych. Bardzo dobrze sprawdza się tutaj jedna z form harcerskiej pracy, jaką był zastosowany „bieg patrolowy”.

Imprezę podsumowano przy Domku Chińskim, gdzie wszyscy rajdowicze po posileniu się ciepłym bigosem odebrali nagrody i okolicznościowe dyplomy. Po zliczeniu zdobytych punktów okazało się, że pierwsze miejsce zajęła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 10, druga była drużyna z „Siódemki”, a trzecie miejsce przypadło ekipie ze Szkoły Podstawowej nr 9 oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2. Spotkanie zakończyło wspólne zdjęcie uczestników i organizatorów.