VI Zuchowa Akademia Przygody „Okazowanie”

„My, Władysław, z łaski Bożej król Polski, pan i dziedzic ziemi krakowskiej, sandomierskiej, łęczyckiej, Kujaw, Pomorza i Czerwonej Rusi, a najwyższy Książe Litwy – okazowanie, to jest popis wszelkiego rycerstwa naszego zwołujemy, to jednocześnie postanawiając, iż w kwietniu 28 Roku Pańskiego 1409 każda zobowiązana do służby wedle rycerskiego prawa nie w swej ziemi, ale w jednym dla całego królestwa naszego wyznaczonym miejscu się stawi.
Abyśmy zaś pewność mieli, że nie w lada jakiej szacie i nie z orężem marnym, czas określony na przygotowania wyznaczamy. Niech do tego czasu, każdy ród godnie się okryje, przyodziewek przystojny czasom naszym odpowiedni przywdzieje.” – tymi słowami organizatorzy zapraszali na tegoroczną Zuchową Akademię Przygody odbywającą się w dniu 28 kwietnia 2012 roku.

Imprezę adresowaną do gromad zuchowych Hufca ZHP Kalisz po raz szósty zorganizowała 36 Kaliska Drużyna Harcerska „Orły”. Dzięki historycznej fabule rajdu jego uczestnicy przenieśli się w czasy średniowiecza. Przed wyruszeniem w drogę zuchy dowiedziały się, co to jest okazywanie, musiały też odpowiednio się przygotować, aby w odpowiednim czasie stanąć przed obliczem króla i królowej.

Na wezwanie stawiły się zuchy z: 1 Kaliskiej Gromady Zuchowej „Bajkowa Gromada”, 3 Kaliskiej Gromady Zuchowej „Tęczowe Gumisie”, 21 Kaliskiej Gromady Zuchowej „Smerfowe Zuchy”, 22 Kaliskiej Gromady Zuchowej „Leśne Duszki”, 23 Kaliskiej Drużyny Zuchów i Harcerzy, 39 Kaliskiej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Krzemień” oraz uczestnicy Świetlicy „Samarytanin” z Caritas.

Pokonując trasę rajdu wiodącą przez Las Winiarski, zuchy musiały napisać tekst ptasim piórem, namalować herb swojego rodu, sprawdzić swoje umiejętności w strzelaniu z łuku i kuszy, poznać dawne metody leczenia, a także wziąć udział w walkach rycerskich. Po drodze można było spotkać wędrownego mnicha, który „sprzedawał” odpusty i cudowne relikwie.

Zakończenie imprezy odbyło się na Stanicy Harcerskiej Szałe „Grodzisko”. Po dotarciu na miejsce należało jeszcze upiec podpłomyki. Potem można było już stanąć przed obliczem władcy. Rajdowe zmagania i rywalizację podsumował sam król, który wręczył również nagrody. Ostatecznie pierwsze miejsce zajęła 1 Kaliska Gromada Zuchowa „Bajkowa Gromada”, druga była 3 KGZ „Tęczowe Gumisie”, zaś trzecie miejsce przypadło Świetlicy „Samarytanin”.

Rajd został zorganizowany w ramach realizacji przez 36 KDH zadań o Tytuł i Odznakę „Drużyny Grunwaldzkiej” ZHP oraz Propozycji Programowej ZHP „Rok regionów”. Był także elementem realizowanego przez Hufiec ZHP Kalisz projektu „Wolontariat jako element wzmacniania kompetencji społecznych”.