Kaliscy harcerze pełnili służbę w Warszawie

W dniach 31 lipca – 1 sierpnia przebywała w Warszawie 50-osobowa reprezentacja Hufca ZHP Kalisz. Kaliscy harcerze wzięli udział w obchodach 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, przeżywając szczególną „żywą” lekcję historii Polski.

Pierwszy dzień pobytu przeznaczony został na zwiedzanie stolicy i odwiedzenie miejsc związanych z udziałem harcerzy w powstaniu. Wieczorem wzięliśmy udział w uroczystościach pod pomnikiem Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich.

1 sierpnia pierwszym punktem były uroczystości przy pomniku „Mokotów Walczący – 1944 rok” w parku imienia Generała Orlicz-Dreszera, które rozpoczęły się o godzinie 10.00. Po ich zakończeniu nasza reprezentacja przemieściła się na Plac Piłsudskiego, by w południe wziąć udział w uroczystościach przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Tu harcerze asystowali podczas uroczystego składania wieńców oraz roznosili wodę. Kolejnym punktem obchodów, a zarazem miejscem harcerskiej służby były uroczystości przed Sejmem przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego.

Godzina „W” zastała kaliską reprezentację już na kwaterach powstańczych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie punktualnie o 17.00 minutą ciszy uczczono pamięć poległych Powstańców. Był czas na chwilę zadumy oraz indywidualne odwiedzenie grobów harcerzy – najmłodszych żołnierzy Powstania Warszawskiego.

Swą służbę w Warszawie delegacja kaliskiego Hufca pełniła w porozumieniu z Komendą Chorągwi Stołecznej ZHP oraz Główną Kwaterą ZHP, które pomogły w zorganizowaniu noclegu w stolicy, w 10 Warszawskim Pułku Samochodowym im. mjr. Stefana Bronisława Starzyńskiego, co było niewątpliwą dodatkową atrakcją dla uczestników wyprawy.